Vizualizace

  Srovnávací studie

  Názory odborníků

  Fakta

  Víceúčelová hala

  Vyšlo v médiích

  Diskusní fórum

  Kontakt

 

 

www.hokejzaluzanky.cz

 

www.kometazaluzanky.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poslední aktualizace

30.07.2010 01:35:17

 

optimalizace na rozlišení

1280 x 1024

 

 
 

Občanské sdružení  HOKEJ PATŘÍ ZA LUŽÁNKY

 

Vám představuje projekt, který nabízí komplexní řešení celé lokality Ponava

Genius Loci. Architekti tento pojem často používají pro označení místa s neopakovatelnou a jedinečnou atmosférou. Magické místo, které obzvláště ve spojitosti s architekturou dokáže opravdu silně zapůsobit. Takové místo s velkou tradicí a zejména pro sportovní nadšence s ohromnou magií lze nalézt i v Brně. Lidé sem téměř 80 let chodí za sportem, tento areál je spjat s největšími úspěchy brněnského sportu. Pokud se v Brně kohokoli zeptáte: „Kde by měl stát nový zimní stadion?“, dočkáte se vždy stejné odpovědi: „Za Lužánkami“.

Po 2. světové válce se tento komplex stal domovem vrcholového hokeje, fotbalu a plavání. Ve zlaté éře, v 50. a 70. letech, zde fanoušci dokázali vytvořit atmosféru pověstnou v celé republice a dohnat tak své sportovce až na samý vrchol. V 90. letech ale vinou města a vinou vlastníků klubů nastoupil areál opačnou cestu. Vrcholový sport se odtud začal vytrácet a stadiony začaly chátrat. V současné době po zimním stadionu zůstala jen díra v zemi, fotbalový stadion postupně pohlcuje příroda a plavecký stadion ke své záhubě směřuje mílovými kroky. Zůstává zde pouze ona zmiňovaná tradice – Genius Loci.

Mohlo by se zdát, že se blýská na lepší časy. Projekt na nový fotbalový stadion je hotov a chystá se jeho výstavba. Magistrát získal plavecký stadion do majetku města a usiluje o jeho rekonstrukci. Město obnovilo tradici veřejného bruslení na místě původního kluziště. Jen budoucnost právě vrcholového hokeje za Lužánkami se zdá být ztracena. Radnice si připravila půdu na výstavbu na zcela jiném místě a pozemky po původním stadionu by mohly posloužit komerčním projektům, což by ovšem znamenalo konec velké tradice.

Cílem předkládaného diplomového projektu je naopak prokázat možnosti rozvoje stávajícího areálu za Lužánkami při zachování původní funkce. Ukládá si stanovit jednoznačně vymezenou urbanistickou koncepci založenou na zásadách plně vyhovujících modernímu sportovnímu zaměření s možnostmi dalšího rozvoje. V souladu s tímto cílem se práce detailně zaměřuje na projekt zimního stadionu jako víceúčelové sportovní haly. Nabízíme Vám také srovnání vhodnosti lokality Ponava a Bohunice z různých aspektů (Srovnavací studie). Názory některých osobností města Brna můžete shlédnout v klipu na stránkách projektu Kometa za Lužánky, v sekci média.

V neposlední řadě se k projektu vyjadřuje i odborná veřejnost, její názory průběžně doplňujeme ZDE

Pokud Vám taky není lhostejný osud sportovní lokality "Za Lužánkami", jste na správném místě. Tyto stránky Vám nabízejí zpracovanou studii, která byla vypracována jako diplomová práce dvou pracovitých mladých architektů. Již při obhajobě diplomové práce jim bylo předsedkyní komise doporučeno, aby svůj projekt předložili vedení města Brna. Celý projekt si můžete prohlédnout po kliknutí na tlačítko vizualizace nebo ZDE. V případě zájmu o podrobnosti k tomuto projektu nás kontaktujte ZDE

Pokud máte dotazy, připomínky, požadavky na další podrobné či doplňující informace neostýchejte se nás kontaktovat. Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu.

Hokej patří za Lužánky! o.s. & Ing.arch. David Bureš & Ing.arch. Luděk Černý